Kategorie tematyczne
EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilneZABEZPIECZENIE POŻYCZKI SPÓŁKI Z O.O. NA MAJĄTKU JEJ WSPÓLNIKA W ASPEKCIE PODATKOWYM (CIT)
Możliwość zaciągnięcia pożyczki przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być uzależnione od ustanowienia stosownego zabezpieczenia w tym zakresie. W praktyce gospodarczej można spotkać się z sytuacją, w której to spółka w ramach posiadanego majątku nie jest wstanie zapewnić takiego zabezpieczenia – wówczas zabezpieczenie pożyczki obejmuje majątek wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (np. hipoteka, weksel).
Warto zaznaczyć, że ustanowienie takiego zabezpieczenia na majątku wspólnika, będące w interesie spółki z o.o. – może wywołać konsekwencje na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, bowiem nieodpłatne ustanowienie zabezpieczenia, powoduje powstanie przysporzenia majątkowego o wartości nieponiesionego przez sp. z o.o. kosztu – zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT – Przychodami są m.in. wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Interpretacja indywidualną Dyrektora KIS z dnia 9 czerwca 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.198.2023.1.RK
Należy przy tym podkreślić, że nieodpłatne udzielenie poręczenia nie jest zdarzeniem obojętnym gospodarczo zarówno dla podmiotu poręczającego, jak i podmiotu, którego zobowiązanie jest poręczeniem zabezpieczane.
Udzielenie poręczenia skutkuje przyjęciem przez poręczającego finansowego ryzyka niewywiązania się dłużnika ze swojego zobowiązania względem wierzyciela. Ryzyko to posiada określoną wartość, tj. cenę, którą uzyskujący poręczenie w normalnych warunkach rynkowych musiałby poręczycielowi zapłacić. Korzyść majątkowa po stronie otrzymującego poręczenie może natomiast polegać m.in. na zwiększeniu się jego zdolności kredytowej, uzyskaniu niższego oprocentowania kredytu (pożyczki), czy też samej możliwości jego zaciągnięcia. Z drugiej strony udzielenie poręczenia zazwyczaj nie pozostaje bez wpływu na możliwość i warunki zaciągania innych zobowiązań przez poręczyciela.
Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że Wnioskodawca uzyskał konkretną korzyść, polegającą na zabezpieczeniu udzielonych spółce kredytów. Korzyść tę Wnioskodawca uzyskał bezpłatnie, bowiem nie musiał za udzielone poręczenie kredytu zapłacić. Ma ona wymiar ekonomiczny i odpowiada wartości ryzyka, które uzyskujący poręczenie w normalnych warunkach rynkowych musiałby poręczycielowi wynagrodzić.
W konsekwencji należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym występują wszystkie wskazane przesłanki do uznania otrzymanego przez Wnioskodawcę poręczenia za nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu. Niezależnie bowiem od formy realizacji nieodpłatnego poręczenia zobowiązań Spółki z tytułu udzielonych kredytów, każda z nich stanowi dla Wnioskodawcy nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu. Każdy rodzaj zabezpieczenia wykonania zobowiązań Spółki, w związku z którymi Spółka nie ponosi żadnych kosztów, stanowi bowiem korzyść mającą konkretny wymiar finansowy.
Określając wartość przychodu spółki w postaci udzielonego na jej rzecz zabezpieczenia należy wskazać na dyspozycję art. 12 ust. 6 pkt 1 oraz 4 ustawy o CIT, zgodnie z którą to: Wartość świadczeń w naturze, w tym nieodpłatnych świadczeń, ustala się:
- jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców
- w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia
Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji, gdy wspólnik otrzyma od spółki wynagrodzenie za udzielenie takiego zabezpieczenia, po stronie spółki z o.o. nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego przysporzenia na jej rzecz. Należy pamiętać, że z uwagi na powiązania między wspólnikiem a spółką – wynagrodzenie takie musi odpowiadać warunkom rynkowym.