Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

Planowane nowe uprawnienia dla Urzędów Skarbowych

Poza najgłośniejszymi, w ostatnim czasie, zmianami prawa podatkowego zmierzającymi do objęcia spółek komandytowych, podatkiem CIT, ustawodawca pod szyldem „uszczelnienia systemu podatkowego”, zamierza rozszerzyć uprawnienia organów kontroli skarbowej. Projekt zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ordynacji podatkowej i 21 innych ustaw, zakłada między innymi wprowadzenie następujących zmian:

 

„Nabycie kontrolowane”

Instytucja zakłada możliwość sprawdzenia przez urzędników czy dany przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi z zachowaniem przepisów o kasach rejestrujących i paragonach.

Urzędnik, podając się za klienta będzie uprawniony do weryfikacji czy transakcja została właściwie udokumentowana. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości urzędnik będzie mógł ujawnić i wszcząć odpowiednią procedurę zmierzającą do ukarania przedsiębiorcy.

 

Fiskus będzie mógł zarekwirować Twój pojazd !

Projekt zakłada, że w przypadku gdy podatnik będzie zalegał fiskusowi kwotę ponad 5 tys. zł, a egzekucja napotka na trudności z ich wyegzekwowaniem, będzie można tymczasowo (do 36 godzin) zająć środek transportu i towar dłużnika.

 

Ujednolicenie procedur

Trzecia zmiana to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego w miejsce dwóch procedur: czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego. Na chwilę obecną projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. O dalszych pracach nad sygnalizowanymi zmianami będziemy informować na bieżąco.

mec. Paweł Kulesza

Materiał filmowy