Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

OBOWIĄZKI CZŁONKÓW ZARZĄDU ZWIĄZANE Z ZAKOŃCZENIEM ROKU OBROTOWEGO W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Mając na względzie obowiązki wynikające z art. 52 ustawy o rachunkowości (w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 6 wskazanej ustawy) – członkowie zarządu w okresie 3 miesięcy od dnia bilansowego są zobowiązani zapewnić, aby w tym okresie zostało sporządzone sprawozdanie finansowe spółki.

Oprócz obowiązków dotyczących sprawozdania finansowego, stosownie do art. 49 ustawy o rachunkowości, do obowiązków zarządu należy sporządzenie sprawozdania z działalności spółki. Sprawozdanie takie powinno zawierać np. informacje o zdarzeniach istotnie wpływających na działalność spółki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego (art. 49 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości); a także istotne informacje o stanie majątkowym spółki oraz jej sytuacji finansowej.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy spółka zostanie uznana za jednostkę mikro lub małą możliwym jest zwolnienie spółki z obowiązku przygotowania sprawozdania z działalności. Warunkiem w tym przypadku jest podjęcie uchwały o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formie uproszczonej, właściwej dla jednostki mikro lub małej (zgodnie z załącznikami nr. 4 lub nr. 5 ustawy o rachunkowości).

Mając na względzie obowiązki związane ze sprawozdaniem finansowym spółki oraz sprawozdaniem z działalności spółki, do kolejnych obowiązków członków zarządu należy zaliczyć zwołanie zgromadzenia wspólników spółki z o.o. na którym to zatwierdzone zostaną opisane powyżej sprawozdania. Zwyczajne zgromadzenie wspólników w tym zakresie powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy od upływu roku obrotowego (art. 231 § 1, § 2 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych).

Przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy przez zgromadzenie wspólników, stosownie do art. 68 ustawy o rachunkowości, wspólnikom należy udostępnić dokumenty w postaci: rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki (a jeżeli sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, także sprawozdania z badania) - najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem wspólników.

Po  wykonaniu powyższych czynności, zarząd powinien złożyć w Repozytorium Dokumentów Finansowych sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie zarządu z działalności spółki, a także odpisy uchwał zgromadzenia wspólników o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysków (lub pokryciu straty).

Złożenie powyższej dokumentacji powinno zostać dokonane przez zarząd spółki w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego (art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Niedopełnienie tego obowiązku stanowi przestępstwo z art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Co ważne przestępstwo powyższe nie jest przestępstwem karnoskarbowym, co tym samym oznacza, że nie jest możliwe unikniecie odpowiedzialności za jego popełnienie w drodze złożenia tzw. „czynnego żalu).

Na zakończenie warto podkreślić kluczową rolę członka zarządu w zakresie dopełnienia ww. obowiązku na gruncie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt: II KK 279/14: „Podmiot prowadzący usługowo księgi rachunkowe spółki nie jest zobowiązany lub nawet uprawniony do składania sprawozdań finansowych do właściwego rejestru sądowego. Takich kompetencji nie przewiduje także ustawa z dnia 5 lipca 1996 r o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 768). Z treści art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.), wynika jedynie obowiązek podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych obok kierownika jednostki, który takie sprawozdanie jest zobowiązany dodatkowo złożyć we właściwym sądzie.”

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

Materiał filmowy