Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

Bez mandatu za brak dokumentów w aucie

W sobotę 5 grudnia br. weszły w życie przepisy, które znacznie ułatwią życie wszystkich kierowców.  Od tego dnia możemy poruszać się pojazdem bez dokumentów prawa jazdy. Jedyne o czym należy pamiętać to własny numer PESEL, którego podanie będzie niezbędne w przypadku ewentualnej kontroli drogowej. W przypadku, w którym nie mamy przy sobie dokumentu prawa jazdy, nie mamy telefonu z aktywną aplikacja mObywatel (w której można „przechowywać” elektroniczna wersję dokumentów) i zapomnimy numeru PESEL, policja będzie mogła  wystawić nam mandat, wobec braku możliwości dokonania weryfikacji posiadanych uprawnień do kierowania pojazdem. Pamiętać bowiem należy, iż dokument prawa jazdy należy odróżnić od uprawnienia do kierowania pojazdem. W żadnym przypadku, nie można traktować wprowadzonej zmiany jako przyzwolenia na poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień. Nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy, ale nie możemy jeździć bez uprawnień.
Powyższa zmiana przepisów jest kolejną, stanowiącą przejaw „cyfryzacji” ustawy Prawo o ruchu drogowym, mając na uwadze, iż od października 2018 roku, kierowcy nie muszą mieć w czasie jazdy dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Jednocześnie w związku z wprowadzonymi zmianami, władze zachęcają wszystkich kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie zamierzają korzystać z aplikacji mObywatel, do sprawdzenia swoich danych na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy", żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, mogących mieć istotne znaczenie w czasie kontroli drogowej.
 

Materiał filmowy